Jesteś tutaj: Start / Gmina Bielany / Historia

Historia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Historia naszej gminy

21 grudnia 2019

We wczesnym średniowieczu obszary dzisiejszej gminy leżały na uboczu głównych szlaków drogowych. Do 1031 roku należały one do państwa polskiego, jednak w następnych latach zostały włączone do państwa ruskiego.

Czytaj więcej o: Historia naszej gminy

Bielany-Borysy

22 grudnia 2019

Bielany-Borysy zaczęły wyodrębniać się z pierwotnych Bielan w XV wieku. Osady drobnoszlacheckie na Podlasiu i Mazowszu miały tendencje do tworzenia tak zwanych „okolic szlacheckich", posiadające wspólną nazwą.

Czytaj więcej o: Bielany-Borysy

Bielany-Jarosławy

22 grudnia 2019

Obszar zwany później Bielanami został zasiedlony w początkach XV wieku. Pierwotnie nazwę pisano jako Bielony. Z 1424 roku pochodzi zapis o włączeniu takiej właśnie wsi do parafii Sokołów Podlaski, jednak później znalazła się ona w parafii Rozbity Kamień1 (wiek XVII).

Czytaj więcej o: Bielany-Jarosławy

Bielany-Żyłaki

4 stycznia 2020

Bielany Żyłaki są miejscowością w której dość precyzyjnie można określić czas powstania. W 1489 roku Mikołaj Żyłak z Suchożebrów kupił grunty od Mikołaja Szalany i jego syna Jana.

Czytaj więcej o: Bielany-Żyłaki

Błonie Duże

22 grudnia 2019

Nazwa Błonie pochodzi od określenia błonie, które oznacza rozległą przestrzeń, pastwisko . Błonie Duże mogą się pochwalić zachowanym do dziś dokumentem książęcym, nadającym grunty tej wsi dla rycerstwa. Jest on datowany na rok 1420, lecz znawcy uważają że został wystawiony nieco wcześniej.

Czytaj więcej o: Błonie Duże

Błonie Małe

22 grudnia 2019

Błonie Małe zostały założone w połowie XVI wieku. Zasiedlili je ci sami rycerz co Błonie Duże. Nie dla wszystkich szlachciców starczało miejsca w pierwotnym gnieździe i powstało obok nowe osiedle, Błonie Małe.

Czytaj więcej o: Błonie Małe

Brodacze

22 grudnia 2019

Pierwsze dane o istnieniu wsi pochodzą z 1453 roku1. Nazwa tej miejscowości jest dość oryginalna i jedyna w Polsce, pochodzi od nazwy osobowej Brodacz.

Czytaj więcej o: Brodacze

Dmochy-Mingosy

4 stycznia 2020

Dmochy Mingosy również notowane są po raz pierwszy w XVI wieku, lecz początki osiedla pewnie sięgają XV wieku. Spis podatkowy z 1580 roku wspomina o miejscowości Mingosi w parafii Rozbity Kamień. Nazwa jest zapewne pochodzenia litewskiego.

Czytaj więcej o: Dmochy-Mingosy

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-12-21
Data publikacji:2019-12-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Kiryluk
Liczba odwiedzin:8689